Yeni Şeyler, Heyecanlar, Aşklar

AK Parti hükümetleri Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bu ülkeye çok büyük hizmetler verdiler. Yollar, barajlar, hastaneler, köprüler, tüneller yapıldı. Dış politikada, dış ticarette, dış yatırımlarda daha önce yapılamayanlar yapıldı. Tüp kuyrukları, hastahane kuyrukları, zam kuyrukları sona erdirildi. Uzaya uydu gönderildi. Türk tankı, Türk piyade tüfeği, Türk insansız hava aracı yapıldı. Ülkede istikrar sağlandı. Başörtüsü zulmü bitirildi, imam hatiplilerin sorunları giderildi. Bütün bunlar öyle basit şeyler değildi. Türkiye’de hep konuşulan ve çözümü beklenen şeylerdi. Hatta bunlar üzerine siyaset yapılır, vaatler verilir, hayaller kurulurdu. Bütün bu başarılar AK Partiye haklı olarak 16 yıldır aralıksız her defasında siyasi zaferler getirdi. Ama başarılar, sürekli yeni şeylere ihtiyaç duyar, yeni heyecanlara ve aşklara. Zira siyaset nankördür, eski ile avunmaz.

Özal’ın Çikolata örneği

Sekizinci Cumhurbaşkanımız merhum Turgut Özal’ın “Yapılan işler çikolata gibidir, yenilir, yutulur, unutulur ve yenisi beklenir” sözünü hatırlatmak isterim. Rahmetli Özal’ın çikolata örneği Türk siyasetinde oldukça önemlidir. Bizatihi kendisi de bu ülkeye önemli hizmetler vermiş ama son dönemde kendisine vefasızlık yapılmıştır. Bu yüzden siyasette sürekli yeni çikolatalar, yeni hizmetler, yeni hedefler olmalı. Bunu sağlayacak adaylarınız, ekibiniz ve yardımcılarınız olmalı. Öyle ki; yeni fikirler verecek, umutlar yeşertecek, heyecan getirecek kişiler. Katma değer sundukça, ürettikçe, yenilendikçe heyecan ve aşk gelir.

Siyaset ve futbol

Siyaseti futbola benzetirim. Zira siyasetteki birçok şey futbolda da vardır. Hatırlarsınız, Galatasaray üç dönem Türkiye şampiyonu olmuştu. Ama taraftarı daha fazlasını istiyordu. Ardından Avrupa şampiyonu oldular. Ardından Avrupa’nın süper kupasını da kazandılar. Sonra Türkiye’ye döndüklerinde ligimizdeki başarılar heyecan vermemeye başladı. Zira seyirci en büyüğünü görmüş ve yaşamıştı. Türkiye şampiyonluğu taraftar için artık yeterli değildi. Aşk ve heyecan bitince başarı da gitti. Bu vesileyle bu yıl Türkiye şampiyonu olan Galatasaray Futbol takımını tebrik etmek isterim. İnşallah Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzon, Beşiktaş ve Akhisar spor, gelecek yıl Avrupa’da başarılar elde ederler.

Türkiye’deki muhalefet eksiği

Muhalefetin hiçbir hedefi olmamasına rağmen, sadece Erdoğan düşmanlığı etrafında buluşup birleşiyorlar. Maalesef Türkiye’de uzun yıllardır doğru ve istikrarlı çalışan bir muhalefet yok. Aslında bu AK Partiye de zarar veriyor. Düşünün ki, Dünya şampiyonu Brezilya hep Malta, Lüksemburg, Andorra gibi takımlarla hazırlık maçı yapsın. Kendini geliştiremez. Bir zaman sonra bu maçlara seyirci de gitmez. Yani heyecan azalır ve futbol aşkı biter. Siyasette rekabet önemlidir. Kaliteyi getirir. Sizi zorlayacak siyasi rakibiniz yoksa kendi kendinize içinizden rakip çıkartırsınız. Son dönemde AK Partide yaşanan olaylar buna önemli bir göstergedir. Ancak bütün bu olaylara rağmen Recep Tayyip Erdoğan farkı ve enerjisi AK Partiyi üst sıralara çıkmasına neden olmuştur. Recep Tayyip Erdoğan, sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın inceleyip araştırması gereken siyasi markası ve profesörlük tezidir. Tabiki AK Partinin değerli takım oyuncularını yabana atmamak lazım. Hepsinin önemli payları var. Ancak lider çok daha önemli.

24 Haziran final gibi önemlidir

Hep söylüyoruz, 24 Haziran Türkiye için son derece önemli bir siyasi finaldir. Hep kazanırsınız, kazanırsınız, kazanırsınız, sonra her şeyinizi ortaya koyup oyuna girersiniz, işte burada alınacak sonuç sadece geleceğinizi değil geçmişinizi de etkileyebilir. Bütün başarılarınızı ve yaptıklarınızı bir çırpıda silip, sizi sıfırlamaya çalışan siyasi akbabalar varsa çok ama çok dikkatli olmak zorundasınız. İşi şansa bırakamazsınız. Son doksan dakikaya 1-0 bile değil en az 3-0 önde girmeniz gerekir. Hiçbir pozisyonu ve hiçbir insanı kaybetme lüksünüz yok. Güzel hareketler, pozisyonlar, takım oyunu, sürekli çalışan ve koşan bir takım ile birlikte gelen goller, seyircide heyecan oluşturacaktır. Zira seyircinin desteği için bu heyecana ihtiyaç var. Takımınızın lider bir teknik direktörü zaten var, geriye kalan sahadaki doğru 11 futbolcunun gereğini yapmasıdır. Eşimin güzel bir sözü var: “yaptığını can aşkıyla yap” der. Aynen öyle yapıp başaracağız. Zira Türkiye’nin AK başarılara kesinlikle daha çok ihtiyacı var. Bu yüzden DEVAM diyoruz. Hayırlı olsun.

0 Comments

Henüz Yorum yapılmamış

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir