Gri Seçmenin Önemi

Rifat Sait
24.Dönem İzmir milletvekili
BASAM (Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi) Başkanı

Herkes 24 Haziran seçimlerini konuşuyor. Ağırlıklı olarak iki konu özellikle tartışılıyor. Birinci konu, Seçim ilk turda mı sonuçlanır yoksa ikinci tura kalır mı? İkinci konu Başkanlık ve parlamento seçimleri aynı mı yoksa farklı bir sonuç mu getirir? İstikrar açısından her ikisin de aynı yönde olmasıdır. Ancak ben bu iki konuya yeni bir konu daha eklemek istiyorum. Adaylar değil seçmenler üzerine fokuslaşmak gerekiyor ve Gri yani kararsız, ya da kararı değişebilir seçmenlerin durumu çok önemli. Zira Türkiye ve hatta sonuçları itibariyle dünya için son derece önemli olan bu seçimleri etkileyecek bu seçmenler önemli bir grubu oluşturuyor. Ayrıca bu seçimlerde etki güçleri daha da fazla olabilir. Peki, ama kim bunlar?

Seçmen Grupları

Öncelikle genel seçmen gruplarını hatırlayalım. Memurlar, yaşlılar, kadınlar, gençler, emekliler, işçiler, işverenler, öğrenciler, ev hanımları, askerler, Balkan göçmenleri, Kürt seçmenler, Alevi seçmenler, Gayri Müslimler, ulusalcılar, milliyetçiler, muhafazakârlar, Sol gruplar, Bölgesel seçmenler (Erzurumlular, Sivaslılar, Mardinliler, Konyalılar, Karadenizliler… v.s.) Bu seçmenler içinde Siyah dediğimiz, kesinlikle size oy vermeyecek ve beyaz dediğimiz büyük bir ihtimalle size oy verecek çekirdek gruplar var. Bunların arasında olan kararsız veya kararı değişebilir seçmenler ise Gri grup seçmenler olarak biliniyor.

Balkan göçmenleri

Gri seçmenler, partilere göre değişik karar alabilecek gruplar. Örneğin AK Parti açısından baktığınızda Gri içine alabileceğiniz en önemli grup Balkan göçmenleri olabilir. Türkiye genelinde 15 milyon dolaylarında oldukları tahmin edilen Balkan Göçmenleri özellikle İzmir, Aydın, Manisa, Tekirdağ, Çorlu, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Edirne gibi Ege, Trakya ve Marmara bölgelerinde ağırlıklı yaşıyorlar. Balkan göçmenleri, AK Parti için bu seçimlerde tabiri caizse 6 puanlık değerde. Yani düşünün ki Fenerbahçe-Galatasaray arasında derbi maçı oynanıyor, galip gelen takım 3 puan değil adeta 6 puan kazanıyor.

Zira karşı taraftan alınan 3 puan çok önemlidir. Bana göre Balkan göçmenleri içinde çok sayıda gri grup seçmenler var. Sosyolojik nedenler ve tepki oyları onları etkilemiş olabilir. Ama partilerin belirleyeceği adaylar, stratejiler, söylemler ve eylemler Griyi beyaz ya da siyah yapabilir. Bu konuda yapılacak tarafsız, ciddi ve doğru anketler bizlere iyi fikir verebilir. Bu seçimler çok önemli. Hem de çok önemli. Duygusal davranma lüksü yok. Bizim söyleyeceğimiz tek şey, hayırlısı olsun demektir.

0 Comments

Henüz Yorum yapılmamış

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir